RUCH WOLNEGO PRAWA – nie licz na polityków, stwórz własne prawo

by fraktal44

Cel powstania ruchu

Podstawowym postulatem nowego ruchu społecznego jest rozdział państwa od prawa. Do tej pory większość organizmów państwowych posiadało jedną konstytucję oraz jedno prawo obowiązujące na terenie całego kraju, na którego stanowienie monopol miały centralne organy władzy ustawodawczej(sejm i senat). Naszym zdaniem rozwiązanie to jest zasadniczo błędne, ponieważ zmniejsza elastyczność ustaw i możliwość dopasowania ich do bieżących uwarunkowań.

Znacznie lepszym posunięciem jest oparcie podstaw funkcjonowania państwa na wspólnej, bardzo ogólnej konstytucji oraz wielu szczegółowych, współistniejących ze sobą i konkurujących prawodawstw. Wolne prawo obowiązywałyby nie tylko w ramach autonomicznych regionów, ale  byłoby także dedykowane różnym grupom społeczno-światopoglądowym w zależności od ich potrzeb i priorytetów.

Wolne prawo to wolny wybór

Prawdziwie wolny obywatel po ukończeniu 18 roku życia powinien mieć prawo do wyboru odpowiadającego mu prawodawstwa, tak samo jak teraz wybiera sobie szkołę lub miejsce pracy. Reprezentacja polityczna i wodzowie zwycięskich partii działają bowiem przede wszystkim we własnym interesie, a nie w interesie obywateli. A nawet, gdyby działali tylko w interesie głosujących, to i tak nie są w stanie odpowiedzieć na specyficzne zapotrzebowania wielu środowisk społecznych, ponieważ ich interesy są zasadniczo sprzeczne.

Jednolite, obowiązujące w całym państwie prawo oparte na uzgadnianiu i „widzi mi się” przywódców partyjnych musi być zatem siłą rzeczy pełne absurdów. Partiokracja w sposób oczywisty odbiera nam wolność samostanowienia. Totalitarny charakter centralnej władzy ustawodawczej jest patologią samą w sobie, a zamachy na niezawisłość władzy sądowniczej,  przeprowadzane przez wodzów partyjnych są jej naturalną konsekwencją.

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, a nie tam, gdzie zaczynają się interesy silniejszych tj. wielkich partii i bogatych korporacji. Nikt więc nie powinien narzucać nam jedynie słusznego prawa bez możliwości wyboru. Wolne prawo stanowi taką samą swobodę obywatelską, jak wolny handel i wolny rynek, nawet jeśli ówcześni nie zdają sobie jeszcze z tego sprawy. Centralnie stanowione prawo można porównać do komunistycznej gospodarki centralnie sterowanej.

Gwarancją praworządności powinna być więc zatem wspólna konstytucja, a nie wspólne prawo tworzone przez partie polityczne, które nigdy nie będzie mieć charakteru obywatelskiego. Nie Kaczyński, nie Tusk, nie korporacje prawnicze, nie lobby międzynarodowych koncernów, ale ty sam możesz stworzyć prawo odpowiadające tobie i twoim najbliższym. Nie pozwól na to, aby ta WOLNOŚĆ była ci wciąż, BEZCZELNIE ODBIERANA.

Droga do odrodzenia państwa polskiego

Podstawowym celem naszego ruchu jest stworzenie podwalin dla pierwszego w czasach nowożytnych PAŃSTWA WOLNEGO PRAWA. Głęboko wierzymy w to, iż nasz kraj stoi w przededniu wielkiego odrodzenia  i z czasem stanie się źródłem nowego prawa na świecie. Nie czekając na rozwój wypadków i ostateczną kompromitację rodzimej partiokracji MOŻEMY DZIAŁAĆ JUŻ TERAZ. Każdy członek samorządu na poziomie gminy, powiatu, województwa lub władz miejskich może stworzyć prawo alternatywne w stosunku do prawa państwowego(partyjnego).

Ostatecznym celem są wolne miasta, wolne województwa, wolne powiaty, wolne enklawy, osady i oazy, połączone jedną, wspólną konstytucją, opartą na podstawowych prawach człowieka. Prawo to nie będzie obowiązywać jeszcze teraz. Nie nawołujemy do nieposłuszeństwa wobec istniejących ustaw. Nasze działania będą sprowadzały się do budowy bazy treningowej podnoszącej obywatelską świadomość legislacyjną.

Nie licz na polityków, stwórz własne prawo

Jesteśmy przekonani, iż każde prawodawstwo zgodne z konstytucją i poparte przez co najmniej 50 tys. obywateli może być wprowadzone w przyszłości. Nie trzeba do tego armii urzędników, polityków i innych pośredników. Współistnienie różnych modeli prawodawczych jest najlepszym sposobem na praktyczne porównanie ich wpływu na życie każdego z nas. Konkurencja pomiędzy nimi w naturalny sposób przyczyni się zaś do poprawy jakości ustaw. Nie da się bowiem przewidzieć wszystkich konsekwencji wprowadzenia w życie danego prawa, kiedy znajduje się ono na etapie teoretycznego konceptu promowanego przez daną partię polityczną w trakcie kampanii wyborczej.

DOŚĆ EKSPERYMENTOWANIA na żywej tkance społecznej przez partyjnych watażków!

DOŚĆ KIEŁABASY WYBORCZEJ i politycznych oszustw!

CZAS NA PRAKTYKĘ I REALNE DZIAŁANIE!

DOŁĄCZ DO NAS JUŻ TERAZ!

Zgłoszenia do udziału w naszym projekcie oraz wszelkie inne pytania dotyczące członkostwa w Ruchu Wolnego Prawa prosimy przesyłać na adres: sladami@wp.pl

Autor: Krzysztof Ryniec(zdjęcie poniżej)

Krzysztof Ryniec

Krzysztof Ryniec

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Krzysztof Ryniec 2017.

Zabrania się kopiowania powyższego artykułu na swoją stronę lub blog BEZ ZGODY AUTORA. Przypominam, iż tym, którzy nie stosują się do tych zaleceń grożą sankcje prawne za naruszenie praw autorskich – Art. 115:

  1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.
  3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191, art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2 lub art. 20 ust. 1-4, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.